Staff List

Senior Leadership Team

Mrs H. Pinnington

Headteacher

Ms S. James

Assistant Headteacher: Teaching and Learning

Mr P. Helme

Assistant Headteacher: Student Standards and Outcomes

Mr G. Harrison

Assistant Headteacher: Personal Development, Behaviour and Welfare

Mrs H. Charnley

Assistant Headteacher: Leadership and Management

Mr P. Dearing

SLT for Personal Development

Mr C. Wright

SENCO / Inclusion

Mrs P. Wilson

School Business Manager

 

Art Department

Mr B. Heyes

Subject Leader for Art

Mr P. Halliday

Art Department

 

English Department

Ms K. Leeuwangh

Director of English (Acting)

Mrs J. Ashcroft

English Department – Teaching and Learning (currently on maternity leave)

Miss J. Mullally

English Department – Whole School Literacy

Miss C. Charlesworth

English Department

Mr. S. Jenkins

English Department

Ms. R. Jones

English Department

Ms. L. Manning

English Department

Ms E. Mortimer

English Department

 

MFL Department

Mrs S. Shepherd

Subject Leader for MFL

Ms A. Glover

MFL Department

 

Geography Department

Mr K. Bannon

Subject Leader for Geography

Mrs H. Boyd

Geography Department

Miss K. Thompson

Geography Department

 

History Department

Miss H. Roberts

Subject Leader for History

Mrs R. Boyle

History Department

 

Computing/ICT Department

Mr D. Boyle

Subject Leader for Computing / ICT

 

Sociology/Psychology Department

Ms M. Broughton

Subject Leader for Sociology/Psychology

 

Maths Department

Mr B. Murphy

Director of Maths (Acting)

Mrs E. McDonald

Maths Department – Teaching and Learning

Mrs C. Judge

Maths Department – Whole School Numeracy

Ms K. Leung

Maths Department

Mrs J. Lyall

Maths Department

Mr. G. O’Leary

Maths Department

 

Performing Arts Department

Mr J. Smith

Subject Leader for Performing Arts

Ms S. Bowyer

Performing Arts Department

 

PE Department

Mr M. Lowrie

Subject Leader for PE

Ms A. Potter

PE Department

Mr M. Venables

PE Department /More Able Co-ordinator

Mrs C. Joyce

PE Department /Subject Leader for Citizenship

 

RE Department

Mrs L. Wakefield

Director of RE

Mrs B. Bamford

RE Department – Teaching and Learning

Miss D. Haworth

RE Department - Data

 

Science Department

Mrs N. Lanceley

Director of Science

Mr M. Jais

Science Department – Teaching and Learning

Ms D. Lydiate

Science Department – Curriculum and Data

Mrs. R. Francis

Science Department /Year 8&9 Progress Leader

Mrs. L. Ryan

Science Department

Mr. K. Young

Science Department

 

Technology Department

Mrs G. Owen-Williams

Subject Leader for Technology

Mr A. Chestnutt

Technology Department /Year 10&11 Progress Leader

Mrs K. Goulding

Technology Department /Year 6&7 Progress Leader

 

Business Department

Ms L. Fox-Ford

Subject Leader for Business

 

Cover Supervisors

Ms A. Bellard

Cover Supervisor

Mrs K. Harris

Cover Supervisor

 

Year Managers

Mrs S. Baker

Years 9 and 11

Miss N. Manning

Years 6, 7 and 8

Miss S. Savage

Years 9 and 10

 

Attendance Team

Mrs N. Monaghan

Attendance Manager

Mrs S. Sandle

Attendance Clerk

 

ALP/Inclusion

Mrs J. Hudson

Inclusion Manager

Mrs L. Moore

Learning Mentor

Ms. J. Dudley

Lead Practitioner for Behaviour and Attitudes

Mrs R. Dunn

Learning Mentor

Mrs L. Cavanagh

Learning Mentor

 

Admin Staff

Mrs G. Helme

Operations Manager

Ms F. Johnston

Finance/HR Administrator

Mr M. Sharpe

Timetabler/Data Administrator

Mr M. Stankiewicz

Data Manager

Ms. A. Grant

Reception/Safeguarding Admin Support

Mrs C. Lawrenson

Accelerated Reading Co-ordinator

 

ICT and Reprographics Staff

Mr K. McBain

ICT Manager

Mr J. Cook

ICT Technician

Mrs D. Jeffery

Reprographics Officer

 

HLTA

Mrs N. O’Neill

HLTA

Mrs D. Pennington

HLTA

Mrs C. Huyton

HLTA

Ms. L. Shortell

HLTA

 

Learning Support Assistants

Mrs A. Gee

Learning Support Assistant

Mrs T. Cargill

Learning Support Assistant

Mrs L. Metcalfe-Judge

Learning Support Assistant

Mrs A. Stockwell

Learning Support Assistant

Mrs M. Collins

Learning Support Assistant

 

Technicians

Mr C. Lawless

Technology

Mrs J. Cheers

PE

Mr D. Evans

Science

Ms. K. Ball

Science

Mrs L. Mansfield

Technology

 

Exams and Testing

Mrs G. Bickerstaff

Exams and Interventions Co-ordinator

 

Chaplain

Ms J. Currall

School Chaplain

 

Welfare Assistants

Mrs J. Kendrick

Midday Supervision

Mrs T. Holding

Midday Supervision

 

School Priest

Fr Anthony Frain SDB

School Priest

 

Safer Schools Police Office

Mr W. Hughes

Police Officer

 

Careers Education, Information, Advice and Guidance Consultant

Mrs A. Cleary

CEIAG